Zebra 02300GT11030 2300 Wax Ribbons - 110mm x 300M - GT800 Thermal Transfer Printers
Brand: Zebra
MPN: 02300GT11030
GTIN: 5712505798041
02300GT11030
Individual Per Box of 12
Buy One
Zebra 02300GT11030 2300 Performance Wax Ribbon - 110mm x 300M
Zebra ZipShip 2300 Performance Wax is an industry-standard wax ribbon capable of producing deep, dark barcode clarity at speeds of up to 304mm/sec. This material is best for coated paper and provides excellent printhead protection, making it the primary choice for high-volume shipping, box labelling, and retail shelf-edge tags.
  • Width: 110mm
  • Length: 300 Metres
  • Core: 25mm (Suitable for Industrial Printers)