Newland SD100MD5G Speedata SD100 Orion Ultra Clear 10inch Android 11 Healthcare Tablet
Brand: Newland
MPN: SD100MD5G
Newland Speedata SD100 Orion Ultra Clear 10inch Android Healthcare Tablet
Newland 10" Healthcare Tablet 2.2Ghz 4GB/64GB, 2D CMOS imager with Laser Aimer, BT, WiFi, 5G, GPS, NFC, Camera.
Incl USB cable and multi plug adapter (Orion II)
OS: Android 11 GMS (AER)
Say hello to our biggest and boldest Android tablet for all your 1D and 2D scanning needs! This 10 inch robust tablet makes for the ultimate scanning companion, from shop to stock floor. Supplied with a magnetic hand strap for ease of use and a capacitive touch screen, there is literally no keeping your hands off the SD100 Orion. The additional version for healthcare, the SD100MD Orion, follows the EC60601-01 standard to ensure safe and hygienic access to patient
data at a glance.
  • Supports 1D and 2D barcodes
  • Built on Android 11
  • 10.0 inch (1920x1200) 5-point capacitive touch screen
  • Octa-core 2.2GHz CPU